TOEFL

 

• TOEFL iBT Sınavı Hakkında
İnternet aracılığıyla yönetilen TOEFL İBT sınavı, İngilizce konuşulan bir ülkedeki eğitiminizin önemli bir parçasıdır. Sınava ek olarak BDM TOEFL programı size sınava hazırlanmanız için gerekli kaynak ve yönlendirme sağlamakta ve İngilizce dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmaktadır. 

• TOEFL iBT Sınavı Nedir? 
TOEFL İBT sınavı üniversite seviyesindeki İngilizce kullanma ve anlama becerinizi ölçmektedir. Aynı zamanda akademik görevlendirmeleri gerçekleştirebilmek için okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ne kadar iyi birleştirebildiğini ölçmektedir.  

İki tür TOEFL sınavı bulunmaktadır. Gireceğiniz sınavın türü sınav merkezinizin yerine bağlıdır. Sınava girenlerin çoğunluğu TOEFL İBT sınavına girmektedir. İnternet erişimi olmayan sınav merkezleri TOEFL yazılı sınavı Paper Based Test (PBT) uygulamaktadır. 
 
• TOEFL iBT Sınavına Kimler Girebilir?
Her yıl bir milyona yakın birey İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamak için TOEFL sınavına girmektedir. İlk kez uygulandığından bu yana, dünyanın her yerinden 25 milyondan fazla kişi TOEFL sınavına girmiştir. Ortalama İngilizce seviyesi Intermediate ve Advanced arasında değişmektedir.
- Bir üst eğitim kurumunda eğitim almak isteyen öğrenciler
- Burslu eğitim almak isteyen ve İngilizce seviyesini belgelendirmek isteyen adaylar
- İngilizce dil öğrenimi programlarına kabul edilmek ve  kursu bitirmek isteyen adaylar
- Eğitimlerini devam ettirmek isteyen İngilizce dil öğrencileri
- Vize için başvuran öğrenci ve çalışanlar 

• TOEFL iBT Puanı Nerelerde Geçerlidir?
130'u aşkın ülkende 8 binden fazla yüksekokul, acente ve diğer kurumlar TOEFL sonuçlarını kabul etmektedir. TOEFL sonuçlarını kabul eden diğer kurumlar şunlardır:
- Göçmen büroları  sınav sonucunu oturma ve çalışma vizesi konularında kullanmaktadır.
- Tıp ve Lisans eğitimi kurumları sınav sonuçlarını uzmanlık sertifikası vermek amaçlı kullanmaktadır.
- Bireyler sınav sonuçlarını İngilizce öğrenim aşamalarını öğrenmek amaçlı kullanmaktadır. 

• TOEFL iBT Sınavına Nerede ve Ne Zaman Girebilirim? 
  TOEFL sınavı dünyadaki diğer İngilizce dil sınavlarından çok daha fazla sınav merkezi (165 ülkede 4,500 sınav merkezi) ve tarihte (30-40) uygulanmaktadır. Sınava istediğiniz takdirde, istediğiniz kadar tekrar girme hakkınız vardır.
Hangi kaynaklar TOEFL İBT sınavına hazırlanmada yardımcı olabilir?
BDM TOEFL sınavına özel olarak hazırlanan kaynaklar ile eğitim vermektedir. 
 
• TOEFL iBT Sınavının Maliyeti Nedir?
  Sınav maliyeti ülkeler arasında farklılık gösterip $150 ila $225 Amerikan doları arasında değişmektedir. Sınav hakkında daha fazla bilgi için (sınav tarihleri, kayıt, sınav ücretleri ve sınav merkezleri) www.ets.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.  

• TOEFL iBT Sınav İçeriği ve Sınav Bölümleri 
  TOEFL iBT sınavı İngilizce olup, sınav internet aracılığıyla uygulanmaktadır. Sınav toplamda 4 buçuk saat süren 4 ayrı bölümden (listening, reading, speaking and writing) oluşmaktadır ve her bölüm çevrimiçi (online) olarak uygulanmaktadır.

4 Dil Becerisini Birleştirme: Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma 
Sınav süresince sizden 4 dil becerisini kapsayan cevaplar istenmektedir.
• Bir soruyu okuma, dinleme ve daha sonrasında soruya cevap vermek
• Bir soruyu okumak ve daha sonrasında soru hakkında yorum yapmak
• Bir soruyu okumak, dinlemek ve daha sonrasında soruya yazılı cevap vermek
 
Sınav için standart bir İngilizce bilgisayar klavyesi (QWERTY) kullanılmaktadır. Sınava girmeden önce QWERTY klavyede pratik yapmanızı tavsiye ederiz. 

• TOEFL İpuçları 
  İngilizceyi her gün hayatınızda kullanın. 

Her gün sadece İngilizce konuşmak için bir zaman belirleyin. Bulduğunuz her fırsatta İngilizce dinleme, okuma, yazma ve konuşma yapın.

Yazma İngilizcenizi kullanarak e-mail yazın, notlarınızı tutun ve günlük hatırlatmalarınızı yazın. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri ve sık kullanılan deyimleri kullanmaya çalışın.

Dinleme İngilizce müzik dinleyin, internetteki yayınları İngilizce takip edin ve filmleri İngilizce izleyin. Ne kadar çok dinleme yaparsanız, o kadar çok kelime ve ifadeleri anlayacaksınız. Müzik ritmini anlamanıza ve İngilizce vurgu özelliklerinin farkına varmanıza yardımcı olacak. Kelimeleri dinlerken bunlara dikkat etmelisin. 

Okuma Kelime dağarcığınızı geliştirmenizin en iyi yolu okumadır. İngilizce Okuma Materyalleri- Gazeteler, Dergiler, Kitaplar, İnternet Siteleri.