Work and Travel

WORK&TRAVEL

KİMLER KATILABİLİR?

KİMLER KATILAMAZ?

ÇALIŞILMAYAN İŞLER?

Work and Travel USA programına katılan öğrenciler aşağıda listelenen işlerde çalışamazlar 

AVANTAJLARI?

ÜCRETLER

Bu ücret haricinde yapılacak masraflar:

 

ÜCRETE NELER DAHİL

ÜCRETE NELER DAHİL DEĞİL

ALASKA

ALASKA, 1.524.640 kilometre karelik yüzölçümü ile Amerikanın en büyük eyaletidir. Buna karşın 630 bin nüfusu bulunmaktadır. Alaska, ABD tarafından 18 Ekim 1867 tarihinde Rusya’dan yaklaşık 7.000.000.000a satın alınmıştır. ABD’nin burayı almasındaki en önemli etkenler balık endüstrisi ve petroldür.

Work & Travel Alaska: 
Yerli nüfusun azlığı, buna karşılık yaz mevsiminde ortaya çıkan iş yoğunluğu sebebi ile bu açığın yurtdışından üniversite öğrencileri ile kapatılması öngörülmüştür. Bu işler seafood processing olarak adlandırılan, deniz mahsullerinin yenebilir hale getirildiği büyük fabrikalardaki temizleme, paketleme gibi işlerdir. 

Çalışma Şartları:
Çalışma şartları genellikle ağırdır, çalışma ortamlarının ıslak ve soğuk olması ile birlikte, çalışanlardan uzun süre aralıksız çalışabilmeleri ve bazı işlerde de ağır yük kaldırabiliyor olmaları istenmektedir. Çalışma şartlarını ağır bulup işten ayrılma durumunda hem siz hem de işvereniniz mağdur olacağından gitmeden önce bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Konaklama, işverenler tarafından sağlanır. Bunk-bed tarzı odalarda kalınır. Bu odalarda ranza ve dolap bulunur. Genellikle 2-4 kişi kalınır. Genel olarak çalışanlardan aylık 150 gibi düşük bir kira istenir. Yiyecek ise ücretsiz ya da çok düşük fiyatla çalışanlara sağlanmaktadır.

Neden Alaska? 
Kısaca para diyebiliriz!!! Minimum çalışma ücreti diğer eyaletlerde 5.5 olmasına karşın Alaska’da 7.15 dır. Ayrıca, bilindiği gibi over-time Haftada 40 saat üstü her saat fazla mesai olarak adlandırılır ve fazla mesaide alınan ücret normal saat ücretinin 1,5 katıdır. Örneğin saat ücreti 8 olan bir öğrencinin 41. saatteki çalışma ücreti 12 olur. imkanı diğer eyaletlerde fazla olmamasına karşın Alaska’da haftada 100 saate kadar çalışma imkanınız olmasından dolayı ortalama 55-60 saat mesai yapma imkanı bulunabilir. Böylece saat ücreti 8 olan bir öğrenci ,haftada 100 saat çalışarak bir haftada 940, ayda 3760 dolar kazanabilir. Ayrıca sosyal yaşamın kısıtlı olması ve yoğun çalışma şartları nedeni ile çok fazla para harcanmamaktadır. Dolayısıyla öğrencilere para biriktirme şansı doğmaktadır! Nitekim, çoğu arkadaşımız 4 ayın sonunda 8000-10000 civarı para ile gelmişlerdir. 

Work & Travel Alaska katılımcıları, diğer eyalete gidecek katılımcıların ödedikleri uçak bilet fiyatlarına oranla 150-250USD daha fazla ödemeyi göze almalıdır. Dolayısı ile program maliyeti hesaplanırken Work & Travel Alaska katılımcılarının bu fiyat farkını göz önünde bulundurmaları gerekir.

Banka Hesabi Açma
Banka hesabi açtırmak için gerekli evraklar;
- Pasaport
- Sosyal guvenlik numarasi ( SSN )
- Calisilan Isyeri Sozlesmesi

Ornek Paycheck

-

Sosyal Güvenlik Numarası

Amerika'da yasal olarak çalışmak için sosyal güvenlik numarası gerekmektedir. Bu numara, Amerikan hükümetinin şirketlerin vergi ödemesini ve kimlik tespiti için takip ettikleri bir sistemdir. Türkiye’deki TC kimlik numarası ve vergi kimlik numarasının birleştirilmiş ve daha gelişmiş uygulaması diyebiliriz.

En yakın Sosyal Güvenlik Ofisini bulmanız için, ücretsiz olan 1-800-772-1213 hattından veya internetten http://www.ssa.gov adresinden ulaşabilirsiniz.

Gerekli evraklar 
- Pasaport fotokopisi
- DS2019 fotokopisi
- I-94 fotokopisi

Not: I-94 formu uçakta dolduracağınız bir formdur.

Amerika’ya giden öğrenciler sosyal güvenlik numarası almak zorundadır. Numara sizin çalışma ve oturma iznini almanızı sağlar. S.G. Numarası için Oryantasyon sırasında başvuru yapabileceğiniz gibi, gittikten sonra da Sosyal Güvenlik Ofislerine başvuru yapabilirsiniz. Sosyal güvenlik ofislerini gittiğiniz her yerde hatta küçük kasabalarda dahi bulabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra numaranız İşverenin olduğu adrese 10-15 gün içerisinde postalanacaktır.

 

Pasaport ve J-1 Vizesi
İLK DEFA UMUMA MAHSUS( LACİVERT ) PASAPORT ALACAK VEYA VAR OLAN PASAPORTUNU UZATMAK İSTEYEN ŞAHISLAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

a- Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
b- Yeni alacaklar için 4, var olan pasaportunu geçerli bir nedenden dolayı değiştirilmek zorunda olanlar için 3 fotoğraf, pasaportunu uzatmak (temdit ) isteyenler 3 adet fotoğraf
c- İstenen süreye göre maliye veznelerine yatırılacak para karşılığında alınan harç makbuzu
d-Pasaport bürolarından alınacak form doldurularak yeni alacaklar, pasaportunun süresini uzatacak veya değiştirecek olanlar ilk üç maddede belirtilen evraklarla ilçelerinin pasaport bürolarına müracaat edeceklerdir.

* Yukarıda kısaca pasaport müracaatı için istenen evraklar belirtilmiştir. Detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki bilgileri okuyabilirler.

UMUMA MAHSUS (Lacivert) PASAPORT MÜRACAATINDA GEREKLİ BELGELER

1. İlk defa Normal (lacivert) pasaport almak veya var olan pasaportun süresinin uzatımı işlemi için;

*Nüfus cüzdanının aslı ve (ön ve arka yüzü) fotokopisi. nüfus cüzdanında T.C Kimlik Numarası (vatandaşlık numarası) yoksa ( internetten çıktı alınarak ) temin edilerek gelinecektir. 
*Yeni pasaportlar için 4 adet, temditler (uzatma) için 3 adet 4.5 x 6 cm ebadında (bazı ülkeler fotoğrafın arkasında beyaz fon istemektedir) vesikalık fotoğraf. Fotoğraflar son durumu tespit eden, cepheden çekilmiş şapkasız ve güneş gözlüksüz olmalıdır. Kadınlar için; çehrenin tam olarak görülmesini mani olmayacak şekilde, başın saç diplerinden itibaren bir örtü (çarşaflı fotoğraflar kabul edilmemektedir) ile bağlanmış olarak çekilmiş olan fotoğraflar da kabul edilir. 
Maliye bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport cüzdan bedeli (bu ücret pasaport bürolarınca alınmaktadır ve temditler=süre uzatımı için pasaport cüzdan bedeli istenmez) ve talep edilen sürelere göre belirlenmiş pasaport harcı alınır (vergi dairelerine yatırılır). Temdit edilmek istenen pasaportlarda var olan 6 aydan fazla süre istek üzerine yeni harç tutarındaki sürenin üzerine eklenir. 
*18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN Reşit olmayan ( 18 yaşından küçük ) çocuklar ve mahcurlular (kendini temsil etme yetisine sahip olmayan) için her pasaport işleminde noterden muvafakat name alınacaktır.Mahcurlular için mahkemenin bir kişiyi vasi tayin etmesi gerekmektedir.Mahcurlularda ( akıl noksanlığı ) muvafakatı vasi tayin edilen kişi verecektir.Anne - babaları tarafından çocuklarıyla beraber yapacakları pasaport müracaatlarında, çocuk kendi başına pasaport alacaksa anne - baba ikisi de, anne - babadan birinin pasaportuna işlenecekse diğer tarafın vereceği noterden tasdikli muvafakat name ile müracaat etmeleri gerekmektedir.
*PASAPORT ALMAK İÇİN NEREYE MÜRACAAT EDİLİR? İlçe Emniyet Müdürlüklerinden alacakları formu doldurup yukarıda sayılan belgeler ile birlikte ikamet edilen İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine, pasaport alacakların ve refakate kaydolacakların şahsen müracaat etmesi gerekmektedir. 
*Ayrıca kişilerin özel durumlarına göre değişik belgeler (Ör: Ayrıntılı Nüfus Kayıt Örneği) istenebilir. Bulgaristan göçmenlerinden ilk defa pasaport isteklerinde

*Ayrıntılı Nüfus Kayıt Örneği istendiği gibi… 
Hazır olan pasaportun teslim alınması: Teslim edilme aşamasına gelmiş pasaportları hak sahipleri kendileri veya noterden vekalet verdikleri bir şahıs teslim alabilir.18 yaşından küçük çocukların pasaportlarını anne - baba veya vasisi veya noterden vekalet verilen her hangi bir kişi alabilir. Vekaletle olsa bile kimse başkasının yerine umuma mahsus ( lacivert ) pasaport müracaatı yapamaz.

Normal pasaportun süresini uzatmak veya ilk defa pasaport almak için 4 adet yeni çekilmiş (cepheden) fotoğrafı nüfus cüzdanının aslı ve (ön ve arka yüzü) fotokopisi ile birlikte ikamet edilen İlçe Emniyet Müdürlüğüne şahsen müracaat edilmesi gerekir. Pasaportlar genelde bir hafta içinde verilir. Yaz aylarında yoğunluk yaşandığından, pasaport başvurularının normalden biraz daha önce yapılmasını tavsiye ederiz.

2005 yılında belirlenen ve hala geçerli olan pasaport cüzdan bedeli ve harçları da şöyledir:

6 aya kadar olanlar ________________________ 80.80 YTL. 
1 yıl için olanlar ___________________________ 115.40 YTL. 
2 yıl için olanlar ___________________________ 194.70 YTL. 
3 yıl için olanlar ___________________________ 278.30 YTL. 
3 yıldan 5 yıla kadar olanlar _________________ 394.40 YTL. 
Cüzdan Bedeli ____________________________ 66 YTL.

Kaynak: İstanbul Emniyet Müdürlüğü www.iem.gov.tr

J-1 Vizesi
J-1 vizesi için başvuruda bulunurken DS-2019 formunu, pasaportunuzu ve vize başvuru formunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. J-1 vizesi için başvuruda bulunurken ve ABD'ye girerken minimum 475$ olduğunu ispatlamanız gerekmektedir. Vizeye başvurmadan önce randevu almanız gerekmektedir ve bir süre beklemeniz gerekebilir. Mümkün olduğunca erken vizeye başvurmanız önemlidir.

DS-2019 formu, pasaport ve J-1 vizenizin ABD'ye girerken yanınızda bulunması gerekmektedir. Bu dokümanların ikişer adet fotokopisini çekiniz. Belgelerin birer kopyasını ülkenizde bırakınız, diğerlerini asıllarından ayrı olarak bagajınıza koyunuz. J-1 vizenizde ne yazdığından bağımsız olarak DS- 2019 formunda yer alan başlama tarihinden en fazla iki hafta önce ABD'ye girebileceğinizi unutmayınız.

Vize danışmanlığı firmamızın tecrübeli kadrosu tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Çekinmeden arayabilirsiniz.
Örnek J-1 Vizesi

Sıkça Sorulan Sorular
Work And Travel programının avantajları nelerdir?
-Ayda $600-$1500 kazanabileceksiniz. 
-İngilizcenizi geliştirebileceksiniz.
-Amerika ve diğer kültürleri tanıma fırsatı bulacaksınız.
-Hem çalışabilecek hem de tatil yapabileceksiniz.
-Tüm dünyadan arkadaş edineceksiniz.
-C.V. nizi renklendireceksiniz.

Amerika'ya gittiğimde 2. işte çalışabilir miyim veya işimi değiştirebilir miyim?
Sizi iş konusunda sınırlayan hiçbir kural yok. İstediğiniz sayıda işte çalışabilirsiniz. 2,3 hatta 4 işte çalışan WAT katılımcıları olmuştur. Dilerseniz işinizi çok kolay bir prosedür sonucu değiştirebilirsiniz.

Arkadaşlarımla aynı yerde çalışabilir miyim?
Arkadaşlarınız ile işe başlama tarihiniz aynı ise aynı yerde çalışabilmeniz kesin diyebiliriz. Farklı tarihler olursa firmamız, sizin aynı yerde çalışabilmeniz için elinden geleni yapacaktır. Sizden 1-2 hafta önce giden arkadaşınız gittiği yerde size de iş bulabilir. Dolayısıyla aynı yere arkadaşınız sayesinde de gidebilirsiniz.

Dil kurslarına katılabilir miyim?
Gittiğiniz yere yakın olan bir kurs varsa katılmanız daha kolay olacaktır. Dil kursuna katılmanız konusunda sizi kısıtlayan bir kanun yok.

Sağlık ve kaza sigortasını kendimiz mi yaptırıyoruz?
DS-2019 formu size tüm sağlık sigortanızı sağlar. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi New York'ta alacağınız ücretsiz Oryantasyon programı sırasında veya bizden alabilirsiniz.

Programa Ne Zaman Başvurmalıyım?
Programa erken başvurmak sizin için avantaj sağlar. Amerika'da işverenler eleman alımlarını şubat ayı sonrasında yapmaktadır. Erken başvurmak sizi konsoloslukta oluşacak sıra ve diğer konulara karşı avantajlı kılacaktır.

Vize!!!
Öğrencilerin en çok sordukları soruların başında olduğu için uzun bir yer ayıracağız. Work and Travel katılımcıları Amerika'da işleri bulunduktan sonra DS-2019 formuna başvurabilir. DS-2019 formunuz geldikten sonra vize görüşmesi için randevu alırsınız. Bunun öncesinde firmamız danışmanları ile belgeleriniz itina ile hazırlanır. Ardından vize görüşmesine ön hazırlık olarak İngilizce görüşme yapılır. 
Vize Görüşmesi sırasında hangi firmadan gittiğinizin veya kimin referansı ile gittiğinizin hiçbir önemi yoktur. En önemli faktör sizin not ortalamanızdır. Vizeye dışardan etkisi olabileceğini iddia eden kişi veya firmalardan lütfen uzak durun.

Ne kadar cep harçlığı almam gerekir?
Bizim ve programa katılan diğer arkadaşların tavsiyesi 300-500 USD arasında bir miktarı yanınızda götürmenizdir. Bunun nedeni; Amerika'daki işinize başladıktan yaklaşık 10 gün sonra ilk maaşınızı alabiliyor olmanızdır. Dolayısı ile cep harçlığınız sizin için ilk hafta hayat giderlerinizi karşılamanız için gerekli olacaktır.

Uçak Bileti;
Uçak bileti konusunda firmamız sizin için en uygun olan fiyatı bilet satışı yapan firmalardan temin etmeye çalışır. Siz daha uygun fiyat bulmanız durumunda kendi biletinizi kendiniz alabilirsiniz.

Amerika'ya gitmeden önce iş hakkında bilgim olacak mı?
Size gelen iş kabul formunda iş ile ilgili tüm ayrıntıları görebileceksiniz. 
Örneğin;
- İş yeri irtibat bilgileri
- Sizi kabul eden işveren isim ve irtibat bilgileri
- İşe başlama ve ayrılma tarihiniz
- Saat başı alacağınız ücret
- Çalışma gün ve saatleri
- Kalacak yer hakkında bilgi
İşinizi kendiniz bulmamız durumunda Amerika'da çalışmak için gerekli olan DS-2019 formunuzu bizden veya yetkili herhangi bir firmadan temin etmeniz gerekir. Bu durumda iş ile ilgili tüm ayrıntıları siz bildiğiniz için sadece vize konusunda danışmanlık ihtiyacınız olabilir. Firmamız danışmanlarından ücretsiz olarak hiç çekinmeden yardım alabilirsiniz.

Tutuklandım, Ne Yapmam Gerekiyor?
Amerika'da bulunduğunuz süre boyunca Amerika yasalarına tabisiniz ve Amerika vatandaşlarına tanınan bazı haklara da sahipsiniz. Ne ile suçlandığınızı bilmeye hakkınız var. Sessiz kalma ve sorulara cevap vermeme hakkına da sahipsiniz. Suç işlemekle yargılanan hiç kimse suçu işlediğini itiraf etmeye ve kendi aleyhinde delil sunmaya zorlanmaz. Bunun yanı sıra, yetkisi olmadıkça polis memurunun sizi aramasına izin vermeme hakkına da sahipsiniz.

Bir avukat tarafından temsil edilme hakkınız var. Eğer kendinize bir avukat tutamıyorsanız, size bir savunma avukatı atanacaktır. Mahkeme tarafından belirlenen kefalet ücretini ödeyerek hapisten çıkabilir ve duruşma süresini bekleyebilirsiniz.

Suçunuz ispatlanmadıkça, suçsuz kabul edilirsiniz. Siz suçsuz olduğunuzu ispatlamak zorunda değilsiniz ancak karşı taraf sizin suçlu olduğunuzu kanıtlamak zorundadır. Çoğunlukla, bir avukatla veya CETUSA yetkilisi ile görüşmeden, size yöneltilen ithamlara cevap vermemelisiniz.

Eğer kefaletinizi ödeyemiyorsanız çoğu nezarethane ve Polis Merkezi'nin yakınında bulunan kefalet aracıları size küçük bir ücret karşılığında yardımcı olabilirler. Mahkemenin belirlediği kefaletin küçük bir kısmını (yaklaşık %10'nu) siz ödersiniz, geri kalan kısmını ise aracı sizin yerinize ödüyor. Sorgu sonucunda suçsuz bulunmanız halinde kefaletiniz size geri ödenir. Sponsor kuruluşumuzun servis veren şirket avukatları yoktur. Ancak Sponsor kuruluşumuz size yasal haklarınızın bildirilmesinde ve uygun kişilere yönlendirmede yardımcı olabilir.

Acil bir durumdan dolayı ülkeme dönmem gerekiyor. Uçak biletimi nasıl değiştirebilirim ve nasıl bir prosedür izlemem gerekir?
Dönüş biletinizi değiştirmek için doğrudan havayolu şirketini aramanız gerekmektedir. 
Amerika'ya tekrar dönerek Internship programına devam etmek istiyorsanız iki alternatifiniz var.

1.Sponsor kuruluşumuz ofisine giderek DS-2019 formunuzu yetkiliye imzalatabilirsiniz.
2.Eğer uçuşunuz erkense ve hemen gitmeniz gerekiyorsa, ülkenize döndüğünüzde DS-2019 formunuzu Sponsor kuruluşumuza fakslayabilirsiniz. Yetkililer fakstaki formunuzu imzalayarak "iyi hal" kağıdı ile birlikte size geri fakslayacaktır.

İşveren maaş ödemesi yapmıyor. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Durumunuz hakkında detayları bildirmeniz gerekiyor. Sponsor kuruluşun yetkilisine şu bilgileri vermeniz gerekir:

- Alacağınız ücret ne kadar? 
- Ödemesini alamadığınız iş saatlerinde çalıştığınızı kanıtlayan bir belge ya da doküman var mı? 
- İşvereninizin iletişim bilgileri (şirket ismi, telefon ve faks numarası, vs.) 
Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda durum incelenecek ve gelişmeler size iletilecektir.

İşten ayrılmak istiyorum. Haklarım nedir, ne yapmam gerekiyor?
Work and Travel programında işinizi değiştirebilirsiniz. İş yerinden ayrılmadan önce kesinlikle Council Exchanges'e iletmeniz gerekiyor, durumunuz uygun görülürse işinizi değiştirmenize izin verilir. İşten ayrılmadan iki hafta önce işvereninize haber vermeniz gerekiyor.

Ev sahibimle problemim var. Fazla kira alıyor, depozitoyu geri ödemiyor, vs. Ne yapmam gerekiyor?
Bulunduğunuz şehirdeki yerel Ticaret Odası veya Emlak Şubesi ile irtibat kurmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra, işvereniniz de sizi yönlendirebilir. Kirada bulunduğunuz sürece ödediğiniz her şeyin dekontlarını ve kopyalarını saklayın. Problemleri çözememeniz halinde bir avukata danışabilirsiniz.

Param bitti; sponsor kuruluştan kredi almam mümkün mü?
Sponsor kuruluşumuzun kredi politikası duruma göre farklılık gösterir. Sadece öğrencinin tüm parasını çaldırması gibi olağanüstü durumlarda kredi verir. Onun dışında kira ödemesi, depozito gibi harcamalar için kredi verilmez.

Daha önce hiç iş deneyimim yok, CV’de neden bahsetmeliyim?
İşe başvururken geçmişte yaptığınız herhangi bir işten bahsedebilirsiniz. Mutlaka tam zamanlı veya maaşlı bir iş olmak zorunda değil. Özel ders vermek, bebek bakıcılığı yapmak veya gönüllü çalışmalarda bulunmak da iş deneyimi olarak yazılabilir.

Amerika'daki yabancıların da yararlanabileceği Sosyal Güvenlik Hizmetleri var mı?
Birçok ülkeden farklı olarak Amerika'da bir ulusal sağlık sistemi yoktur. Bu nedenle Amerika'ya gelen herkesin hastalık, kaza gibi harcamaları kapsayan özel sağlık sigortasının bulunması gerekir. Sponsor kuruluşumuz, sizi standartlara uygun bir sigorta kapsamına aldırmak için gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Gerektiğinde nasıl doktor bulabilirim?
Doktor bulabilmek için aşağıdaki web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.. 
- http://www.healthfinder.gov 
- http://www.hospitalselect.com 
- http://www.healthnexus.com 
- http://www.surgeengeneral.gov 
- http://www.healthonline.com 
Bu web siteleri sayesinde hastanelerin ve doktorların irtibat bilgilerine ulaşabilirsiniz. Eğer durum acil değilse, muayene ücretleri hakkında bilgi almayı unutmayınız. Ayrıca alacağınız randevulara sadık kalmanız önemlidir.

Hastalandığımda muayene için nereye gitmeliyim?
Eğer durumunuz acil değilse, uzman bir doktora veya yerel bir kliniğe gidebilirsiniz. Unutmayın ki hastanelerin acil bölümü hem çok pahalıdır, hem de sağlık sigortanızın olmasını zorunlu tutacaklardır. Pratisyenler ve klinikler, hastanelerin acil servislerine oranla daha ucuzdur ve acil olmayan durumlarda tercih edilmelidirler.

Amerika'ya gelirken yanımda reçeteli ilaç getirebilir miyim, Amerika'da reçete alabilir miyim?
Eğer kullandığınız ilaçlar kontrol altında kullanılması gereken ve uyuşturucu madde içeren ilaçlarsa (öksürük şurubu, kalp ilacı, uyku ilacı vs) Amerika'ya gelirken bütün bu ilaçların reçetelerini getirdiğinize emin olmalısınız. Çünkü Amerika'da doktor kontrolünden geçmedikçe bu ilaçlar için reçete alamazsınız. Ülkenizden gelirken, doktorunuzdan ilaçları doktor kontrolünde aldığınıza ve sağlınız için şart olduğuna dair İngilizce bir belge de getirmelisiniz.

Sağlık sigortamın süresini uzatmam gerekiyor mu?
Sağlık sigortanız, DS-2019 formunuzda belirtilen tarihleri ve program bitişindeki 30 günlük gezi süresini de kapsar. Dolayısıyla Work and Travel programında sigortanızın süresini uzatmanız gerekmez.

Amerika'da oto kiralamak için yaş sınırı nedir?
21 yaşın altındaki kişiler Amerika'da araba kiralayamazlar.

Amerika'da araba kullanmam için ne tür bir ehliyete sahip olmalıyım?
Araba kullanmak için gereken belge her eyalete göre değişiklik gösterir. Çoğu eyalette ülkenizden getirdiğiniz uluslararası sürücü ehliyetiniz geçerlidir. Bununla birlikte bulunduğunuz eyaletin sürücü belgesinden edinebilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi yakınınızdaki DMV ofislerinden (Department of Motor Vehicles) alabilirsiniz.

Hasar sigortası araba kazasını da karşılar mı?
Hayır. Hasar sigortanız ancak birini yaralamanız veya onun mülküne zarar vermeniz durumunda geçerlidir. Araba veya herhangi bir motorlu taşıtla yaptığınız hasarları kapsamaz.

Araba almak mı yoksa kiralamak mı daha avantajlıdır?
Bu Amerika'da nerede yaşadığınıza ve ne kadar süre kalacağınıza göre değişir. Eğer şehir dışında uzak bir bölgede yaşıyorsanız araba almanız çok avantajlı olabilir. Ama eğer toplu taşımanın gelişmiş olduğu büyük bir şehirde yaşıyorsanız, ulaşımınızı sağlamak için araba almanıza gerek yoktur. Amerika'da üç aydan kısa bir süre kalacaksanız, araba almanızı önermiyoruz. Çünkü, arabanın alım satım işlemlerine harcadığınız para ve zaman size sağladığı kazançtan daha fazlaya gelir.

Sosyal Güvenlik Kartım sponsor şirketin adresine yollanacaktı; ancak henüz elime ulaşmadı. Ne yapmam lazım? 
Eğer işlemleriniz sırasında Sponsor kuruluşun adresini kullandıysanız sponsor şirketi telefonla arayıp isminizi verirseniz, ulaşıp ulaşmadığını öğrenebilirsiniz. Genelde başvurduktan sonra kartınızı almanız en az 14 iş günü sürer.

Eğer işlemleriniz sırasında Sponsor kuruluşun New York ofisinden farklı bir adres kullandıysanız 1-800-772 1213 numaralı telefondan Sosyal Güvenliği arayıp başvurunuzun ne aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer kaydınız bulunamazsa yeniden başvuru yapmanız gerekir.

Sosyal güvenlik kartı için başvururken sosyal güvenlik merkezi ile bazı sorunlar yaşıyorum ne yapmam gerekiyor?
Telefon ile Sponsor kuruluşumuzu arayıp yetkiliye aşağıdaki bilgilerinizi verirseniz size yardımcı olacaktır. 
- İsminiz 
- Telefon numaranız 
- Problem yaşadığınız Sosyal Güvenlik Merkezi'nin adresi, telefonu, faksı 
- Konuştuğunuz Sosyal Güvenlik yetkilisinin ismi. 
Sponsor şirketteki yetkili kişi probleminizle ilgili araştırmada bulunup en kısa zamanda sizi bilgilendirecektir.

Daha önce Amerika'da çalıştım. Tekrar Sosyal Güvenlik Kartı için başvurmam gerekiyor mu? 
Hayır. Sosyal Güvenlik Numarası ömür boyu geçerlidir. Dolayısıyla daha once aldığınız Sosyal Güvenlik Numaranız geçerlidir ve gerekli belgeleriniz (DS-2019 formunuz) bulunduğu sürece aynı numarayı kullanabilirsiniz. Kartınızı kaybetmiş olsanız bile, eski Sosyal Güvenlik Kartınızı yeniden çıkartabilirsiniz.

Hangi vergileri ödemem gerekiyor?
Sosyal Güvenlik Vergisi, Sağlık Vergisi (FICA) veya İşsizlik Vergisini (FUTA) ödemeniz gerekmiyor. Eğer işvereniniz maaş bordronuzdan yanlışlıkla FICA ve FUTA vergilerini de kesmişse, paranızın geri ödenmesini talep edebilirsiniz.

Vergi iademi gelecek sene almak için hangi formlara ihtiyacım var?
Federal vergiler için doldurmanız gereken form 1040NR-EZ. Bu formun yanı sıra yıl sonunda işvereninizden W-2 formu da almanız gerekiyor. Eğer herhangi bir eyalet veya yerel vergi ödediyseniz, gerekli eyalet ve yerel vergi formlarını da edinmelisiniz.

Gerekli vergi iade formlarını nereden alabilirim?
Bütün federal vergi formlarını IRS'nin web sitesinden alabilirsiniz: (http://www.irs.ustreas.gov) Federal vergi formları için, Amerika'daki telefon rehberlerinin mavi sayfalarından eyaletteki vergi bürosunun adresini bulabilirsiniz. Yerel kütüphaneler ve postanelerde de federal eyalet ve yerel vergi formlarını bulabilirsiniz.
Vergi iade formlarının doldurulması konusunda Türkiye'ye döndükten sonra bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Amerika dışına seyahat etmeyi düşünüyorum nasıl bir prosedür izlemem gerekiyor?
Eğer Amerika dışına seyahat edip programa devam etmek için Amerika'ya yeniden dönmeyi düşünüyorsanız DS-2019 formunuzu seyahatinizden en az 2 hafta önce, seyahat tarihlerinizi, adresinizi ve telefon numaranızı da belirterek özel bir posta şirketiyle (FedEx, DHL, vs), Council Exchanges'in aşağıdaki adresine postalayın:

Çalışma iznim bittikten sonra Amerika'da kalarak seyahat etmek istiyorum. Bu mümkün mü? 
Evet, DS-2019 formunuzda belirtilen bitiş tarihinden sonra,30 gün daha seyahat etmek için kalabilirsiniz..
Çalışma iznimi uzatmak istiyorum, ne yapmam lazım? Work and Travel programına kayıtlı öğrencilerin DS-2019 formunda belirtilen tarihe kadar çalışma izinleri vardır. DS-2019 formunda yazan tarihten sonra çalışamazlar. Ancak DS-2019'da yazan süreniz dolduktan sonra Amerika'da seyahat amaçlı olarak 30 gün daha kalabilirsiniz.

Batı Dilleri, Sakarya İngilizce Kursu, Sınav, Dil Kursu, YDS, TOEFL, IELTS, YÖKDİL, Erasmus, Almanca Aile Birleşimi, Speaking, İlköğretim İngilizce, İş İngilizcesi, Work and Travel, Pilotajlık, Yurtdışı Dil Okulu, Kurumsal İngilizce, MEB dil sertifikası, batı dilleri, batı dilleri merkezi, İspanyolca , İtalyanca, Rusça, İngilizce Özel Ders, İngilizce konuşma, İngilizce seviye tespit, Dil Sertifikası, Çocuklar için İngilizce, Kurumsal çeviri, Sakarya İngilizce kursu , Sakarya İspanyolca kursu, Sakarya Fransızca kursu, Sakarya İtalyanca kursu, Sakarya Almanca kursu, Adapazarı İngilizce kurs, Adapazarı Almanca kurs,worktravel, sakarya yurt dışı eğitim, yurt dışı çalışma